İsviçre’deki Jeotermal Deprem

İsviçre’nin St. Gallen şehri yakınlarında, jeotermal kaynaklar için yapılan sondaj çalışması depreme neden oldu. 140 santigrat derece sıcaklıktaki termal akışkana ulaşmak için yerin 4.500 metre derinliğinde yapılan sondaj sonrası bölge, 3,6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Bazı binalarda ufak hasarlar oluştuğu bildirildi.

Bu yüzden, İsviçre’nin yenilenebilir enerji atağı, meydana gelen deprem nedeniyle duraksamaya girdi. Deprem sonrası daha fazla araştırma yapılması için jeotermal sondaj projesi geçici bir süre durduruldu. Sismologların çalışmaları sonucu, St. Gallen bölgesinde jeotermal sondaj yapılırken meydana gelen deprem sonrası artçı sarsıntıların 581 olduğu saptandı.

Stefan Wiemer (İsviçre Sismoloji Servisi): “Düzenli sismik şokların aslında en küçükleri olduğunu kavradık. Buradaki ana problem hasar verici depremlerden uzak kalabilmek. Maalesef bu konuda bir deneyimimiz yok.” Jeotermal sondajlarda ortaya çıkan sismik hareketlenmeler başka ülkelerde de sık gözleniyor. Almanya’nın Staufen şehrinde oluşan çatlaklar da yine bir jeotermal kazı sırasında ortaya çıkmıştı.

Almanya’da Münih yakınlarında bulunan yeşil enerji üretim tesisinde çalışmaların fikir babası Erwin Knapek yer altında her türlü riskin bulunduğunun altını çiziyor: “Sismik şok riskiyle yaşamak durumundayız. Bunların çoğu hissedilemeyecek kadar küçükler; ama arada büyük olanlarını da yaşamıyor değiliz. 3,4 veya 3,6 şiddetinde artçılar yaşanabiliyor; ancak çevreye zarar vermiyorlar. Bu her sondajda yüzleştiğimiz bir risk.”

Jeotermal enerji kullanımı için yeteri kadar derinliğe inilmesi gerekiyor ve 140 santigrat dereceyi aşkın su veya gazın çıkarılması esas alınıyor. Bu sıcaklıktaki kaynak daha sonra elektriğe çevriliyor. Yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısı kaynaklarının oluşturduğu enerjiden doğrudan yaralanmayı esas alan jeotermal enerji, sismik risklere gebe bir kaynak olarak biliniyor.

Uzmanlara göre, İsviçre’nin jeotermalden elektrik üretme potansiyeli çok yüksek. 2006-2007 yıllarında İsviçre’nin ilk jeotermal enerji santrali projesi iptal edilmişti. Çünkü, sondajların Basel yakınlarında bir dizi depreme sebep olduğu saptanmıştı. Hatta bazı sarsıntıların, 3’ten büyük olduğu ölçülmüştü.

2011’de İsviçre meclisi 2034 yılına kadar nükleer santrallerin kapatılmasını onaylamış ve alternatif araştırmalara öncelik kararı almıştı. Jeotermal bu seçeneklerden biriydi; fakat yaşanan jeotermal kökenli depremler, güvenlik-maliyet-fizibilte kaygılarını artıracağa benziyor.

Yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji türü olan jeotermal enerji; Türkiye’de Aydın, Denizli ve Çanakkale şehirlerinde kullanılıyor.

Ayrıntılar
Euronews, ‘Deprem etkisi yaratan sondaj çalışması’, 30 Temmuz 2013
Euronews, Jeotermal enerji depreme yol açıyor, 30 Temmuz 2013
Euronews, Geothermal plans halted after earthquake, 5 Ağustos 2013
Geni, Geothermal Energy in Switzerland, 5 Ağustos 2013
Popsci, Does Geothermal Power Cause Earthquakes?, 5 Ağustos 2013
SED, Earthquake chronology: geothermal energy project in St. Gallen, 5 Ağustos 2013

İsviçre’deki Jeotermal Deprem” için 2 yorum

 • 6 Ağustos 2013 Salı - 04.32 tarihinde, saat 04:32
  Permalink

  Depreme neden olan çalışma jeotermal enerjinin alt bölümlerinden biridir. Bilindiği gibi çok geniş bir alanda sıcaklıklara, derinliğe bağlı olarak uygulama ve kullanma türleri mevcuttur. Burada kullanılan yöntem hot dry rock ( kızgın kuru kaya) yöntemidir. Dolayısıyla tümüyle jeotermal enerjinin depreme neden olduğunu söylemek gerçeği yansıtmamaktadır.

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2013 Salı - 05.33 tarihinde, saat 05:33
  Permalink

  St galen bölgesinde basel bölgesinden farklı olarak akiferden üretim yapılmaya çalışılmış ve aşırı miktardaki gaz gelişi nedeniyle kuyu civarında sismisite arttığı belirtilmektedir.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir