Gökyüzü Neden Mavidir?

Keflex no prescription needed

http://adamscreative.eu/?likvor=bin%C3%A4re-optionen-broker-seri%C3%B6s binäre optionen broker seriös

http://studioahamed.com/?tra=opzioni-binarie-broker-autorizzati-consob opzioni binarie broker autorizzati consob

opzione binaria volatilità skew Dalganın özellikleri. Görüntü: Vikipedi

migliori strategie opzioni binarie

app android per esercitarsi con le opzioni binarie

http://restauracefantasy.cz/?kljaksade=bin%C3%A4re-optionen-paypal-zahlung binäre optionen paypal zahlung Elektromanyetik Spektrumu (Tayfı); ışınım tipi, dalgaboyu, frekans ve ışınım sıcaklığı ile birlikte gösteren diyagram. Görüntü: Vikipedi

curso para opções binarias

binär optionen ebook

binära optioner wikipedia

binäre optionen live trading

Dramatic Rayleigh scattering in the atmosphere after sunset, picture taken over the ocean, at 500m altitude. Photo: Wikipedia. Uçaktan çekilmiş bir günbatımı. Yatay düzleme doğru ışığın uzun dalgaboyunu, daha dikey düzlemde ışığın kısa dalgaboyunu görebiliyoruz.

Artık fiziksel açıklamayı biliyorsunuz. Gökyüzümüze beyaz olarak gelen ışık gündüz vakti kısa mesafede saçılırken gökyüzüne mavi rengini, akşam ise uzun mesafeden dolayı kırmızı rengini vermekte.

Peki çocuğunuza bunu, muhtemelen daha da basitleştirerek, aktardınız ve çocuğunuzun sıkıldığını fark ettiniz. Çok doğal, ben de o yaşlarda olsam ve bana “Rayleigh saçılması, azot, oksijen, uçak” diyen bir ebeveyn görseydim ben de sıkılırdım. Çocuğunuza gökyüzünün neden mavi olduğunu sadece fiziksel olarak açıklamak zorunda değilsiniz, sanatı kullanarak da anlatabilirsiniz. Hem de gene işin içine “dalga”yı sokarak. Bakın nasıl :

Dalgacı Mahmut
İşim gücüm budur benim
Gökyüzünü boyarım her sabah
Hepiniz uykudayken
Uyanır bakarsınız ki mavi
–Orhan Veli

http://moo-creative.com/?santas=opzione-binarie-it-con-piccoli-depositi opzione binarie it con piccoli depositi Dipnotlar
[1] Işık hakkındaki en güzel kaynaklardan biri Tübitak yayınlarından çıkmış Hüseyin Gazi Topdemir’in “Işığın Öyküsü” adlı kitabıdır, meraklısına önerilir. İlk çağlardan günümüze ışığın ve optik biliminin öyküsünü anlatan muhteşem bir kaynek eser.
[2] Konunun meraklıları ve uzmanları hemen “fotoelektrik etki” ve De Broglie Dalga-parçacık ikilisi kavramlarını hatırlatacaktır. Yazının konusu olmadığından sadece ışığın dalga özelliğini aktarmaktayım. Elbette modern fiziğe göre ışık hem dalga, hem parçacıktır. Siz bunu bir de Schrödinger’in kedisine anlatmayı deneyin. Konu ile ilgili olarak aşağıda “Meraklısına ilave notlar” kısmını öneririm.
[3] Rayleigh saçılması için: http://en.wikipedia.org/wiki/Rayleigh_scattering ve Türkçe: http://web.itu.edu.tr/~kkocak/optik.htm
[4] “Günbatımını izlemeye bayılırım. Haydi, günbatımını izlemeye gidelim,” “Bir gün,” demiştin bana, “günbatımını tam kırk dört kez izledim!” Sonra da, “Biliyor musun,” diye ekledin. “İnsan günbatımını çok üzgün olduğunda seviyor.”. “O sırada çok üzgün müydün?” diye sorduydum. Hani şu kırk dört günbatımı izlediğinde?” Ama küçük prens hiçbir şey söylemedi bu soruma karşılık.

strateggia vincente opzioni binarie Meraklısına ilave notlar
Dalgaların en önemli özelliği ise birbiri ile etkileşime girebilmesidir. İki ayrı kaynaktan yayılan dalgaların birbiri ile karşılaştığını hayal edin. Deniz kıyısında iki elinizden bıraktığınız taşlar iki ayrı kaynaktan dalga yayılımı yapmıştı hatırlarsanız. Şimdi bu dalgaların birbiri ile karşılaştığını hayal edelim. Bazı tepe noktalar (dalganın denizin yüzeyinden yukarı çıktığı noktalar) çukur noktalar ile (dalganın deniz yüzeyinden aşağı indiği noktalar) karşılaşacak, veya bazı tepe noktalar gene tepeler ile karşılacak. Aşağıda benzer bir durumu gösteren görüntüyü inceleyebilirsiniz.


İki dalga kaynağından yayılan dalgaların girişim deseni.

Dalga ve çukur karşılaştımı birbirini söndürür, yani deniz yüzeyini düzleştirir. İki tepe birbirinin üstüne bindi mi daha büyük bir dalga tepesi oluşur ve iki çukurun bir araya gelmesinde de bu durumun tam tersi oluşur. Yukarıdaki görüntüde karanlık noktalar dalgaların birbirini söndürdüğü, yani dalga tepesi ile çukurunun karşılaştığı yerleri gösterirken aydınlık noktalar ise dalga tepelerinin üst üste bindiği alanları göstermektedir. Bu girişim deseni ışığın dalgalardan oluştuğunun en önemli kanıtı iken 1905 yılında Albert Einstein yazdığı bir makale ile ışığın aslında parçacık (yani küçük küçük toplar gibi düşünün) özelliği olduğunu kanıtlamıştır. Her iki özelliği (yani hem dalga hem parçacık) kanıtlayan bir sürü deney var olduğu için fizikçiler uzun süre ışığın dalga mı parçacık mı olduğunu anlayamamıştır. Daha sonra De Broglie basit bir anlatım ile ışığın aslında hem dalga hem parçacık olduğunu kanıtlamıştır. Buna De Broglie dalga/parçacık ikililiği denmektedir. Sezen Aksu ise “İkili Delilik” demektedir bu duruma.

***

Sonbaharda ağaçların yaprakları yeşilden sarıya, turuncuya, kırmızıya dönüşüyor. http://denistar.rs/?enot=bin%C3%A4re-optionen-15-min-strategie binäre optionen 15 min strategie Peki havalar soğumaya başlayınca yapraklar neden renk değiştirir?

Doğa uzmanı Dave Sutherland, sonbahar renklerinin aslında yazın, yapraklar yeşilken hazırlandığını söylüyor. Bitkilerin güneş ışığını karbondioksit ve ana besin maddesi olan şekere çevirmesini sağlayan klorofilin renkli bir sırrı var. Sarı pigmentler yeşil rengin altında gizleniyor. Yaprağın gerçek renklerinin ortaya çıkması için klorofilin çözülmeye başlamasını bekliyorlar.

Sarı pigmentler, yaprakların, yeşil renkler solarken güneş enerjisinin son damlalarını ele geçirmesini sağlıyor. Kırmızı renkse antosiyanin adlı bir başka pigmentten geliyor. Antosiyanın çileğe kırmızı, böğürtleneyse mor rengi veren pigment. Yapraklar antosiyanin pigmentini sadece sonbaharda üretiyor. Uzmanlar onyıllar boyunca kurumakta olan yapraklardaki şekerin antosiyanin ürettiğini düşünüyordu. Ancak bir başka teoriye göre bitkiler antosiyanini kasten, güneşten korunmak için üretiyor. Yapraklardaki koyu renkler kurumakta olan yaprakların güneşten elde edilen son besinleri ağacın köküne ve dallarına göndermesini sağlıyor. Bill Hoch (Montana Üniversitesi), “Bu yapraklar çok çabuk dökülecek. Bu nedenle dökülmeden önce mümkün olabildiğince çok besin tutabilmek için fotosistemi korumaya çalışıyorlar,” diyor ve “Sarı pigmentlerin sadece sonbaharda değil, her zaman, yaprakları koruyan bir antioksidan olduğunu” söylüyor.

Bu metnin büyük bir bölümü Kerem Kaynar‘a aittir. Metnin giriş kısmı atlanıp, başlıktaki sorunun yanıtı aktarılmıştır.

come leggere le azioni binarie Kaynakça
Kerem Kaynar, Gökyüzü neden mavidir?, 12 Aralık 2011.
VOATürkçe, Sonbaharda Yapraklar Neden Renk Değiştirir?, 12 Aralık 2011.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir