Kripton-81 ile Nübiya Kumtaşı Akiferi’nin Keşfi

Dünyanın en eski akiferlerinden biri olan Nübiya* Kumtaşı Suvereni** (NKS), Kuzey Afrika’da 2 milyon kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Söz konusu alanın neredeyse tümünü kaplayan yeraltısuyu, kayaların ve kumun arasından son derece yavaş bir şekilde Akdeniz’e doğru ilerliyor; neden hidrolik gradyan, darcy..

Mısır ve Libya’daki efsanevi vahaların kaynağı NKS’nin nasıl bir döngüye sahip olduğu yani akiferin nasıl boşaldığı ve yüzey suyunun nasıl çabucak akan suyun yerini aldığını anlamak şimdiye kadar çok zordu. Gizemi çözmek için Illinois’deki Argonne Ulusal Laboratuarı‘ndaki fizikçiler, yeryüzündeki en nadir partiküllerinden birini takip ediyor. Genellikle havada serbestçe dolaşır halde bulunan radyoaktif bir izotop, Kripton-81. Elde ettikleri ilk başarı, Kripton-81 adı verilen bu zor bulunan izotopları, Büyük İskender şerefine yapılmış tapınakların bulunduğu Batı Mısır’da bir vahanın 3 kilometre güneyinde yer alan akiferdeki sudan damıtmalarıydı. İkinci başarı ise söz konusu izotopları sabit tutup en son gün ışığı gördüklerinden bu yana radyoaktif olarak ne kadar bozulduklarını ölçmekti. Böylece suyun ne zamandır yeraltında olduğunu yani yeraltısuyun yaşını, akiferin yüzey suyuyla ne kadar hızlı beslendiğini ve suyun ne kadar hızla hareket ettiği anlaşılacak. Sonuçta daha doğru jeolojik modellere (yerbilimsel örneklemelere) varılacak.


Libya, Mısır, Sudan ve Çad sınırları içinde kalan Nübiya Kumtaşı Suveren Sistemi ve Nil Nehri Havzası. Görüntü: UNEP. Daha fazlası için Whymap.

Yeraltısuları, dünyanın içilebilir su rezervinin giderek hayati önem kazanan bir bileşeni ve bulgular bu su kaynaklarının ne tür süreçlerden geçtiğini anlamak açısından ciddi mesafe kat edilmesini sağlayabilir. NKS’nin 1 milyon yıldır oluşum halinde olduğu açıkça biliniyor. Biliminsanları son zamanlara kadar Karbon-14 yaşlandırma yöntemini kullanıyordu ve akiferin sadece 40.000 yaşında olduğunu düşünüyorlardı.

Kripton-81 izotopu, yeraltısuyunun hareketini takip etmek gibi zorlu bir iş açısından iyi bir araçtır. Çünkü havada bulunan, yeraltında olmayan Kripton-81 izotopu, su havayla temasını kaybettiğinde radyoaktif saat çalışmaya başlıyor. İzotopun yarı ömrü 230.000 yıl ve bu sayede bozulma 2 milyon öncesine kadar ölçülebiliyor. Fakat Kripton-81 izotoplarını izole etmek son derece zor, yakalamak ise daha da zor. Süreç, suyun akiferden havayla hiç temas etmeden alınmasıyla başlıyor. Kripton sudan alınıp bir vakum sistemine aktarılıyor. Lazerler atomların üzerinde salındığı frekansı nokta nokta işaretliyor. Kripton-81 atomları kendilerine göre ayarlanmış bir lazerden geçtiklerinde ışıl ışıl parlıyor ve yavaşlıyorlar, bu da araştırmacılara onları izole etmek için daha kolay bir hedef sağlıyor.

Tespit edilip yavaşlatılan Kripton-81 izotopları, pusulanın dört ana yönünden ve yukarıyla aşağıdan üzerlerine odaklanmış 6 lazer ışını tarafından yakalanıyor. Bunun ardından bozulmaları ölçülebiliyor. Fizikçi Zheng-Tian Lu (Argonne Ulusal Laboratuarı), “Elde edilen veriler suyun bugün doğru anlaşılıp kullanılması konusunda da yararlı bilgiler sunuyor” diyor. Kripton-81 tekniği Filipinler ve Avustralya gibi ülkelerdeki başka akiferlere de uygulanıyormuş. Jeolog Neil C. Sturchio (Illinois Üniversitesi), NKS boyunca suyun nasıl aktığına dair en yaygın kabul gören modelle çalışıyor. Sturchio, “Bu modelin geliştirilmesinin sebebi, suyu paylaşan Mısır, Libya, Çad ve Sudan arasındaki uluslararası anlaşma.. Mesele şu: Libya kendi suyunu pompalamaya başlarsa, Mısır da kendi vaha bölgesinde aynı şeyi yaparsa, akiferin geri kalanına ne olur? Eğer yoğun pompalama kıyı bölgesine çok yaklaşırsa, tuzlu su pompalamanın yol açtığı hidrolojik çöküntüyü doldurabilir” uyarısında bulunuyor.

NKS kuruyacak gibi görünmüyor. Akiferde Nil Nehri’nin en az 500 yıllık debisine denk miktarda su var. Sadece Mısır sınırları içindeki yeraltısuyunun 42.000 kilometreküpün üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Fakat Pradeep Aggarwal (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu), “Tüketim yüzünden birkaç vahanın suyu tükendi. Libya’da Kufra Gölü’nü kuruttular” diyor. 1920’de National Geographic’in gölün bir fotoğrafını yayınladığını söyleyen Aggarwal, “Şimdi ise kupkuru bir yatak. Çünkü çok fazla su çekiyorlar” diyor. Aggarwal’a göre, akifer muazzam büyüklükte olsa da yeniden dolum oranı, en iyi ihtimalle, her yıl milimetrelerle ölçülüyor. Yani çekilen su ile kıyaslandığında devede kulak. Sturchio’ya göreyse buna ek olarak suyu çekmenin en iyi yolunun ne olduğu sorusu da henüz cevaplanmış değil. “Kuyuları nereye açmalı, ne kadar derin olmalı, birbirlerine ne kadar yakın olmalı? Bunların cevaplarını bilmiyoruz” diyor. “Doğru şekilde tasarlarsanız, sorun yaşamadan çok daha fazla su alabilirsiniz. Fakat bütün kuyuları tek bir noktaya toplarsanız, başınıza büyük dert açılabilir” diye ekliyor.

***

Eski günlere gittim. İzotop hidrolojisi dersi okurken çok zevkliydi, Serdar Hoca’nın kulakları çınlasın. Oksijen-18, trityum (Hidrojen-3), küresel meteorik su çizgisi.. Ama yeraltısuları stratejik bir kaynak ve haberin içinde alttan alta verilmiş sınır aşan su sorunu bir o kadar korkutucu, çünkü bu zıkkım alenen savaş nedeni.. Örneğin, Kaddafi devrildikten sonra Libya’nın su ihtiyacı mı arttı, down down Kaddafi!.. Ya bir git onun sebebi petrol demeyin, önce bir dinleyin..

Kaynakça
Sabah, Nadir İzotop Kadim Su Kaynağının İzinde, 8 Aralık 2011, İngilizce

Dipnot
* İngilizcesi Nubian olmakla beraber, Türkçesi için Nubya, Nubiya, Nübiya, Nübi, Nübye gibi karşılıklar var. Hangisi doğrudur artık seçimi size bırakıyorum, sanki kulağa hoş gelen Nübiya.
** Akifer, bünyesinde su barındıran ve barındırdığı suyu veren yerbilimsel (jeolojik) yapıdır. Bu tarifi yoldan geçen adamın anlayabileceği Türkçe karşılıksa suverendir. Başlıkta akifer metinde suveren kullanımın yaygınlaşma için tercih edilmiştir. Akiklüd için suvermez, akitard için kısmen suveren ve akifüj için susavan. Bu karşılıklar içinde Mehmet Hoca’nın kulaklarını çınlatalım.

Kripton-81 ile Nübiya Kumtaşı Akiferi’nin Keşfi” için 3 yorum

 • Geri bildirim: Afrika’nın Akifer (Suveren) Haritası

 • 5 Ocak 2017 Perşembe - 14.40 tarihinde, saat 14:40
  Permalink

  66 yaşındayım, sözkonusu bilgilere ilk defa rastlıyorum,, okudukça heyecan duyuyorum. Bu konuda emeği olanlara teşekkür ederim. 05.01.2017

  Yanıtla
 • 5 Ocak 2017 Perşembe - 14.41 tarihinde, saat 14:41
  Permalink

  Bilim insanlarımıza sonsuz teşekkürler.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir