En Büyük 2. Meteor Çukuru ‘Obruk’ Mu?!

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan ve dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olarak bilinen çukurun, kapanmasından korkuluyordu. Şimdiyse bu çukurun obruk olduğu düşünülüyor. Ağrı’nın turizmine önemli katkı sağlayan çukuru, yılda yaklaşık 8 bin kişinin ziyaret ettiği biliniyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan DENİZ tarafından Türkiye-İran sınırında yapılan, ‘Bulakbaşı-Yalınkaya Çevresinin Jeomorfolojik Analizi’ konulu araştırma sonucunda, çukurun meteor çukuru özelliği göstermediğini ve dünyadaki örneklerine benzemediğini söyledi. 1892 yılından bu yana ‘meteor çukuru’ olarak bilinen çukurun, obruk olduğu belirtiliyor.

Yıllardır yerli ve yabancı turistler tarafından meteor çukuru diye ziyaret edilen obruktan aynı bölge içinde 2 tane daha olduğunu söyleyen DENİZ, “Bölgede zemine sızan sular kalkeri eriterek yer altında bir boşluk oluşturmaktadır. Oluşan boşluğun tavanının çökmesiyle düzgün dairesel karstik çukurlar meydana gelir. Buradaki çukurluk da karstik erime sonucu oluşmuş bir obruktur” dedi. DENİZ, aynı bölgede 2 obruğun daha bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türkiye-İran sınırı üzerinde Gürbulak sınır kapısı civarındaki çukur bazı çevreler tarafından meteor çukuru olarak adlandırıldı. Yaptığımız araştırmalar sonrası buranın meteor çukuru olmadığı yönünde tespitler edindik. Göktaşlarının yeryüzüne çarpması sonrası oluşan krater çevresinde deformasyonlar oluşur. Oysa Doğubeyazıt’taki meteor çukuru olarak adlandırılan yerde böyle bir özellik yok. Çukurun iç kısmındaki eğim 90 dereceye varan bir diklik oluşturmaktadır. Dünyadaki örneklerine baktığımızda hiçbir meteor çukurunda böylesine bir oluşumu göremiyoruz. Buradaki çukurluk, meteor çarpmasıyla oluşan çukurluktan çok karstik kayaçların erimesiyle oluşmuş bir obruktur. Meteor çukuru olarak bilinen çukurun yanında aslında iki tane daha obruk var.

Bunlar daha büyük obruklardır. Bu iki obruk Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede olduğu için yıllarca araştırılmamıştı. Oradaki obruklar meteor çukuru olarak bilinen obruğun daha aşağısında kaldığı için hem gözükmüyor hem de içerisi belli bir seviyeye kadar suyla dolmuş. Meteor çukuru olarak bilinen çukurun aslında meteor çukuru değil bir obruk olduğunun bilinmesinde yarar var.”

Bu haber, CNNTÜRK sitesinden değiştirilmeden alınmıştır.

En Büyük 2. Meteor Çukuru ‘Obruk’ Mu?!” için bir yorum

 • 30 Ekim 2009 Cuma - 14.41 tarihinde, saat 14:41
  Permalink

  Bu yazıyı görünce 30 sene öncesini hatırladım.

  TJK’ tarafından çıkartılan “Yeryuvarı ve İnsan” dergisi, Şubat 1976 tarihli cilt 1. Sayı 1. de yayımlanan, Esen ARPAT-Yılmaz GÜNER e ait “Göktaşı Çukuru mu? Çökme Çukuru mu?” adlı makalelerinde, yukarıda değinilen çukur ile civardaki diğer çukurların bir çökme çukuru olduğu net ve daha ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştı.

  İlgilenenlerin, O makaleyi okumalarını, özellikle öneririm.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir