Burdur’da Mastudon Fosilleri Bulundu

Burdur’un Kemer ilçesine bağlı Elmacık köyü sınırlarındaki omurgalı fosil yatağı alanında dört yıl içinde fillerin atası diye bilinen ve yaklaşık 10 milyon yıl önce yaşadıkları tahmin edilen Mastudonlara (İng. Mastodons, Mastodonts) ait 6 fosil bulundu.

Fosil bakımından çok zengin olduğu bildirilen Elmacık köyünde kazı çalışmaları, 20 üniversiteli öğrencinin de katkısıyla Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurfettin Kahraman başkanlığında sürdürülüyor.

Kahraman 1998 yılında keşfettikleri Elmacık omurgalı fosil yatağındaki kurtarma kazılarının ilkini 2006 yılında gerçekleştirdiklerini bildirdi. Kazı çalışmalarının dördüncü yılında üç ayrı bölgede fosillere rastlandığını kaydeden Kahraman, bir kazı alanında Mastudonun hemen hemen bütün parçalarına ulaştıklarını vurguladı. Elmacık’ın fosil yatağının çok zengin olduğunu anlatan Kahraman, üç yıl önce başlayan paleontolojik kazı çalışmalarının dördüncü dönemine 10 gün önce başladıklarını ifade etti.

Geçen yılki kazılarda Mastudon haricinde aslan, atların atası Hipparion, antilop, zürafa, gergedan ve çok sayıda kuş türü kalıntıları bulduklarını hatırlatan Kahraman, yamaç bölgesinde de Mastudona ait savunma dişleri bulduklarını belirtti. Bu savunma dişlerini özenle açtıklarını ve korunması amacıyla alçıladıklarını ifade eden Kahraman, “Dört yıldır yaptığımız kazı çalışmalarında ilk defa aynı Mastudona ait iki fildişini bir arada bulduk. Daha önce bulduğumuz dişlerin hepsi farklı Mastudonlara aitti. Bu yönüyle bir ilk yaşadık” dedi.

Elmacık omurgalı fosil yataklarının Neojen dönemine ait olduğunu belirten Kahraman, bunun da yaklaşık 6-10 milyon yıl öncesine denk geldiğini söyledi. Kesin sonuç için yaş tayinlerinin yaptırılması gerektiğinin altını çizen Kahraman, bu yüzden desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Elmacık’ta uzun yıllar boyunca fosillerin çıkartılmaya devam edeceğini açıklayan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada uzun yıllar kurtarma kazısının yapılması lazım. Çünkü çok zengin bir bölge. Değişik hayvan türlerine ait, özellikle iri toynaklara ait fosiller hayli bol. Burası Burdur’da kurulacak bir doğa tarihi müzesini rahatlıkla destekler. Sadece yüzey araştırmalarımızda bile acil diye nitelendirdiğimiz 15 kadar Mastudonu çıkartmamızı gerektiriyor ama tabi bunların çıkartılması sıra ile olacak.”

Kahraman, Türkiye’de görsel açıdan en büyük fosil buluntularının burada yer alması bakımından Burdur Elmacık’ın önemli olduğuna işaret ederek, fosillerin kurulma aşaması süren doğa tarihi müzesinde sergileneceğini bildirdi. Çalışmaları yerinde inceleyen ve ekibe destek vermek için geldiğini bildiren Kemer Kaymakamı Mutlu Akyol’da, “Arkadaşları tatildeyken onlar burada zor şartlar altında çalışıyorlar. Biz de onlara moral vermek üzere geldik. Kemer’e olan katkılarından dolayı hepsine minnet borçluyuz” diye konuştu.


Çalışma alanından bir görüntü. Fotoğraf: AA.

Mastodon Fossils Discovered In Turkey
Six mastodon fossils were discovered in Elmacik village of Kemer town of south-western province of Burdur in
the past four years.

Excavations to discover more fossil remains continue in Elmacik village with the participation of 20 university students from Mehmet Akif Ersoy University (MAKU) and under the leadership of Dr. Nurfettin Kahraman from MAKU’s Physical Geography Department.

The first excavation to discover mastodon fossils took place in Elmacik village in 2006, Dr. Kahraman said. Dr. Kahraman and his team of students found fossils of lions, antelopes, giraffes, rhinoceros and different bird species also near Elmacik village. We will work for many years to come to Elmacik village to find more fossils, Dr. Kahraman said.

Mastodons are members of the extinct genus “Mammut” of the order Proboscidea and form the family Mammutidae; they resembled, but were distinct from, the woolly mammoth, which belongs to the family Elephantidae. Mastodons were browsers, while mammoths were grazers. Mastodons are thought to have first appeared almost four million years ago. They were native to both Eurasia and North America.

Bu haber, AA, Radikal ve TRT sitelerinden derlenmiştir.

Burdur’da Mastudon Fosilleri Bulundu” için bir yorum

 • 15 Ağustos 2016 Pazartesi - 11.47 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  Bende bir fosil buldum ve fotografini cekip Hollandada arkeolog arkadaslara gosterdim ve arkadas fotograflari Leiden Naturalis arastirici muzeye gonderdi ve onlarin sayesinde ogrendimki bir Fil fosiliymis 3 – 1,5 milyon senelik ola bilir dedi, daha tercubeli bir arkeologa gonderecekmis. Ne yazikki kayseride kimse bana yardimci olamadi veya olmadi. Bende ogrendigim bilgiyi Turkiyedeki abime bildirdim ve abim Ankarayla temasa gececek. Cok uzuluyorum ilgi gostermedikleri icin.

  Selamlar.

  M. Sarac.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir